Powrót do strony

Wirtualne doceniam

Kiedy równo 10 lat temu do kin wchodził surrealistyczny film Epidemia Strachu (Contagion, 2011), większość z nas kupiła popcorn, nachosy i wygodnie zasiadła na sali kinowej. Przez około 2 godziny oglądaliśmy świat pogrążony w chaosie i strachu walczący ze śmiertelnym wirusem. Film się skończył, wieczór uznaliśmy za całkiem udany i beztrosko wróciliśmy do swoich domów. Kto mógłby przypuszczać, że 10 lat później w tak zwanym “realu” będziemy odgrywać role Matta Damona, Marion Cottlilard i Kate Winslet, w maseczkach na twarzy i płynem do dezynfekcji w ręce. Szczerze…? ja dalej nie mogę w to uwierzyć. Wiele rzeczy trzeba było zmienić, ciągle słyszymy o tym, że coś trzeba dostosować do nowej rzeczywistości, jakiej? WIRTUALNEJ!

Osobiście nie jestem fanką spotkań za ZOOMie, tworzenia wirtualnych konferencji, w których biegam jako swój avatar (pomimo tego, że mogę mieć wtedy inny wygląd i super moce), wirtualnych kaw ze znajomymi i całego tego “bycia” tak bardzo online.  W obecnej sytuacji nie mamy wyjścia, musimy znaleźć siebie na nowo i dostosować się do świata pełnego ograniczeń.

Swoją pracę zabraliśmy do domu, teraz biuro to bardzo często przestrzeń gdzieś pomiędzy salonem, a kuchnią gdzie próbujemy realizować swoje codziennie biznesowe obowiązki. Praca zdalna, kiedyś mało popularna, okazała się być idealnym rozwiązaniem w walce z koronawirusem. Badania pokazują, że około 80% pracowników ceni sobie home ofiice wymieniając: bezpieczeństwo, elastyczność i czas z rodziną jako argumenty “ZA”. Co z pozostałymi 20 procentami ankietowanych? Druga grupa uskarżała się na: samotność, poczucie izolacji i trudności w utrzymaniu dobrych relacji z szefem i współpracownikami. Managerowie i osoby zarządzające zespołem stanęły przed bardzo trudnym zadaniem, jak utrzymać zespół, poprawić morale i zmotywować pracowników do tego, aby ich codzienna praca była ciągle efektywna i na jak najwyższym poziomie.  Oprócz zwykłych telefonów i spotkań online pojawiła się PACZKA DLA PRACOWNIKA, która wysłana w tradycyjny sposób stanowi bardzo miły gest od Pracodawcy. Pokazuje to wysoko rozwiniętą kulturę miejsca pracy, co w oczywisty sposób przekłada się na korzyści w postaci zadowolonych pracowników. Pomysłowość tak zwanych działów kreatywnych wielkich korporacji jak zwykle nie zawodzi, w przesyłkach znajdowały się koszulki z logo firmy i napisem ZOSTAŃ W DOMU, kosze owoców, porcelana z przesłaniem w stylu “Pamiętaj zakład pracy Twoim drugim domem” czy bardziej nostalgicznie “czekamy na Ciebie w biurze” , a nawet eko prezenty w stylu power banków z bambusa. Jeden produkt powtarzał się wszędzie - słodycze :) to stały element każdego gift paka. Pyszna, świeża krówka do porannej kawy, nawet tej wirtualnej, to sprawdzony przepis na udany dzień. Takim drobnym gestem możemy wysłać do pracownika nasze wirtualne “doceniam”, co przełoży się na jego zaangażowanie w pracę.

Podstawą działania każdej firmy jest praca zespołowa, a docenianie pracownika buduje nasz dobry wizerunek i sprzyja tworzeniu przyjaznej atmosfery.  Jak widać mamy wiele możliwości aby podziękować pracownikom, za ich codzienną pracę i zaangażowanie, suma drobnych gestów może przynieść nam wiele korzyści.